Koło Naukowe

Studenckie Dialektologiczne Koło Naukowe – działające na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej – koncentruje się na gwarach i dialektach nie tylko języka polskiego, ale też innych języków europejskich, w szczególności słowiańskich. W swojej działalności przybliżamy teoretyczne i metodologiczne zagadnienia związane z dialektologią, gwarowe słownictwo oraz kulturę i zwyczaje mieszkańców różnych regionów. Nieobca jest nam również problematyka dotycząca historii języka. Nie rozstrzygamy sporów, czy gzik z pomidorem to nadal gzik, lecz pokazujemy bogactwo kultury i języka*.

* W zależności od regionu biały ser przyprawiony śmietaną, szczypiorkiem i solą nazywany jest m.in. gzikiem, gziką, twarożkiem lub grani.

Działalność Studenckiego Dialektologicznego Koła Naukowego UAM

  • Dzień Dialektologa (2016–2022; wykłady, warsztaty, wystawy, konkursy itp.)
  • Forum Młodych Badaczy Języka Regionu (2020, 2022) – studencko-doktorancka konferencja naukowa
  • Studia młodych badaczy języka regionu – zbiór artykułów po I Forum Młodych Badaczy Języka Regionu
  • Przykładowe wydarzenia, w których braliśmy udział: Wydziałowy Dzień z Kołami Naukowymi, Targi Edukacyjne na MTP, Festiwal Nauki i Sztuki, Noc Naukowców, Łódź i Poznań na językach (organizator: Łódzkie Dialektologiczne Koło Naukowe)
  • Publikacje w czasopismach „Iks” i „Przegląd Wielkopolski”
  • Inne: ROKowania gwar – kalendarz na 2019 rok, film Koziołki jedzą pyry zrealizowany dla Klubu Podróżników działającego przy Centrum Animacji i Rewitalizacji „Rondo” Bałuckiego Ośrodka Kultury

Najważniejsze informacje o SDKN:

Rok założenia: 2004
Opiekun Koła: dr hab. Błażej Osowski z Pracowni Dialektologicznej UAM
Współpraca: Zakład Lingwistyki Antropologicznej UAM
Siedziba: Collegium Maius, ul. Fredry 10, s. 410 (IV piętro)
Adres e-mail: sdkn.uam@gmail.com
Fanpage: https://www.facebook.com/sdknuam