2. Dzień Dialektologa - 1.03.2017


Drugi już Dzień Dialektologa zapowiada się bardzo interesująco. Studenckie Dialektologiczne Koło Naukowe przygotowało moc atrakcj.

Wydarzenia w Collegium Maius:
- godz. 10.00, 11.00, 12.00 - Zwiedzanie Pracowni Dialektologicznej. Opowiemy, jak wygląda praca dialektologa i pokażemy miejsca, które na co dzień są niedostępne (start w pok. 410).
- godz. 12.00 - "Źródła gwary". Wykład popularny dr Pauliny Michalskiej-Góreckiej i dra Błażeja Osowskiego (s. 324).
- godz. 13.00 - Otwarcie wystawy "Językowo-kulturowe aspekty pogranicza. Górny Śląsk" (hol główny).
- godz. 14.00 - Quiz "Fortuna toczy się Kołem. Dialektologów" (s. 218).
- godz. 15.00 - "Niemiecki śląski z Wałbrzycha i okolic. Pochodzenie, rozwój i perspektywy" - spotkanie z badaczką tej odmiany języka, Panią Katarzyną Dulat (s. 325).
- cały dzień - Quest korytarzami Collegium Maius. Wersja papierowa do pobrania w holu Collegium Maius (kieszonka pod plakatem) lub do wydruku tutaj.

Atrakcje on-line:
- Czy wiesz, że ... - ciekawostki na temat gwary.
- Quiz "Fortuna toczy się Kołem. Dialektologów" - część 1., wersja w PDF-ie. Odpowiedzi.
- Puzzle gwarowe - zabawa dla spostrzegawczych. Czy uda Ci się połączyć słówko gwarowe z jego znaczeniem?
- Quiz on-line "Co Ty wiesz o gwarach?"
- Prezentacja "Ocalić od zapomnienia - badamy język mieszkańców wsi gminy Czerniejewo". Efektem projektu był słowniczek gwarowy przygotowany przez uczniów czerniejewskiej szkoły, ich nauczycielkę i pracownika Pracowni Dialektologicznej.
1. Dzień Dialektologa - 1.02.2016


1 lutego to dzień urodzin Kazimierza "ojca dialektologii polskiej" Nitscha. Z tej okazji samozwańczo ogłaszamy pierwszy światowy (a co!?) Dzień Dialektologa. Takie wydarzenie naturalnie trzeba uczcić. Zapraszamy do rozwiązania quizu "Co Ty wiesz o gwarach?". Sprawdźcie, czy w Waszych żyłach płynie krew rasowego dialektologa.

Quiz dostępny tutaj.